Rubrika Kariéra
Třetina zaměstnanců není v práci spokojená

Spíše negativní, nebo velmi špatný pocit má ze svého zaměstnání třetina respondentů nedávného průzkumu, který zrealizovala agentura Grafton Recruitment. Nejvíce nespokojených je přitom z generací X a Y. Zástupci nejmladší a nejstarší generace na trhu práce patří naopak k nejspokojenějším.
Tři čtvrtiny žen vnímají uplatnění v IT jako obtížnější než u mužů

Technologický sektor, považovaný za jedno z nejdynamičtějších odvětví současnosti, zůstává v České republice i nadále doménou mužů. Přestože ženy tvoří polovinu populace, v IT a technologických oborech jich pracuje méně než čtvrtina. Podle posledního průzkumu iniciativy Women in Tech , realizovaného agenturou Ipsos, se ukázalo, že více než tři čtvrtiny žen považují uplatnění v IT za složitější než u mužů. Tento problém ukazuje nejen na přetrvávající nerovnosti, ale i na nevyužitý potenciál, který by mohl oboru přinést nové perspektivy.
Absolventi technických oborů mají na trhu práce výhodu

Studenti maturitních ročníků právě v těchto dnech podávají přihlášky na vysoké školy. I když nejlepší perspektivu zaměstnání v ČR nabízejí už dlouhodobě technické obory, studuje je dnes pouze 12 % vysokoškoláků. Absolventi těchto oborů přitom mohou počítat s výrazně větším zájmem ze strany zaměstnavatelů a s až o třetinu vyšší nástupní mzdou, než je tomu v případě lidí z humanitních oborů. Podle odborníků z personální agentury Grafton Recruitment proto dává smysl přihlédnout při volbě školy k budoucí uplatnitelnosti, možnostem ohodnocení a k potřebám trhu práce.
Firmy se při spolupráci s nelegálními agenturami vystavují vysokému riziku a pokutám

S rostoucími personálními potřebami se firmy často obracejí na pracovní agentury, aby jim pomohly vyplnit volné pozice. Jejich výběru by ovšem měly věnovat náležitou pozornost, aby nenaletěly nelegálním agenturám. Těch na trhu stále existuje nemalé množství. Podle průzkumu Grafton Recruitment před pěti lety představovaly tyto agentury přibližně desetinu všech registrovaných agentur v Česku, přičemž pod nimi pracovalo asi 100 tisíc lidí. Situace se sice lepší, stále však není ideální.
Nezaměstnanost zůstane i v roce 2025 pod hranicí 4 %, trh práce bude i nadále řízen kandidáty

Nízká míra nezaměstnanosti, nedostatek uchazečů na rostoucí počet pozic a pokračující tlak na navyšování mezd. Tato témata budou podle odborníků z personální agentury Grafton Recruitment spoluutvářet podobu trhu práce v České republice i v roce 2025. Navzdory problémům německé ekonomiky a vysoké míře automatizace český průmysl nadále nabírá pracovníky, velký hlad je zejména po výrobních dělnících, elektro specialistech a řemeslnících. Ten s očekávaným oživením ve stavebnictví ještě zesílí. I proto pro zaměstnavatele zůstane klíčovou otázkou možnost snadno a pružně zaměstnávat pracovníky ze zahraničí.
Mzdy i nároky na lidi rostou, uchazeči nejvíce slyší na peníze a flexibilitu

Mzdy letos rostou napříč obory i profesemi, ve srovnání s loňskou úrovní nejčastěji v rozmezí 5-10 procent. Výjimku tvoří jen IT, kde mzdy narazily na pomyslný strop již v roce 2023, a stavebnictví, které prožívá období stagnace. Po dvou a čtvrt letech poklesů začala v některých oborech dokonce stoupat i reálná mzda, s čímž souvisí i rostoucí kupní síla obyvatelstva. I přes mírný nárůst nezaměstnanosti a dílčí zjednodušení podmínek ekonomické migrace na trhu nadále panuje enormní nedostatek pracovníků, nejvíce ve výrobě a v IT. Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu personální agentury Grafton Recruitment, který mapuje aktuální finanční ohodnocení stovek pracovních pozic v 9 oborech a 13 regionech.
Umělá inteligence v HR: Firmy novou éru vítají, zaměstnanci preferují osobní přístup

Již větší polovina (54 %) českých firem využívá nebo letos hodlá nasadit technologie umělé inteligence (AI) pro zefektivnění činností v oblasti lidských zdrojů (HR). Klíčovým nástrojem se AI stává jak v náborových procesech, tak i při analýze dat, komunikaci se zaměstnanci či plánování jejich dalšího rozvoje a vzdělávání.
Rok 2027 narovná mzdy mezi muži a ženami

Stejná práce, ale jiné platové ohodnocení. Podle dat Statistického úřadu Evropské unie činí rozdíl ve mzdách mezi ženami a muži napříč segmenty, profesemi a pracovními pozicemi v České republice průměrně 17,9 %. Změnit to má novelizovaná směrnice EU. Od června roku 2027 budou muset firmy s více než 250 zaměstnanci každý rok reportovat, že ve mzdách rozdíly nedělají. Novinka počítá s transparentností už během náborového pohovoru. Nejvíce připravený na změnu je obor IT a podnikových služeb. Podle šetření asociace ABSL dokonce vysokých 93 % firem už využívá systém, který umožňuje analýzu mezd v souladu s budoucími požadavky EU.
Revoluce v benefitech se nekoná, preference zaměstnanců se stále míjí s nabídkou zaměstnavatelů

I navzdory obavám z dopadu vládního konsolidačního balíčku na oblast zaměstnaneckých benefitů k žádnému kritickému scénáři nedošlo a očekávané plošné snižování benefitů se nekonalo. Nedošlo však ani k harmonizaci preferencí zaměstnanců s nabídkou zaměstnavatelů. Prostor pro kreativitu zaměstnavatelů a úpravy balíčku nabízených benefitů s cílem přilákat nové zaměstnance tedy zůstává velký. Vyplývá to z průzkumu personální agentury Grafton Recruitment, do něhož se letos zapojilo 1951 respondentů, kteří prozradili, jaké benefity jim poskytuje jejich současný zaměstnavatel a o jaké by měli zájem v budoucnu.
Pracovně nejvytíženější si připadá generace X, nejmladší a nejstarší zaměstnanci by uvítali čtyřdenní pracovní týden

Nový průzkum společnosti Colliers ukázal, že zaměstnanci ve věku od 44 do 59 let se v pracovním prostředí ocitají pod největším tlakem. Zhruba polovina z nich (44 %) uvádí, že nedokáže zvládnout svou agendu ve standardní pracovní době, tedy během 40 hodin týdně. Z výsledků průzkumu dále vyplývá, že více než polovina všech dotazovaných by hlasovala pro zkrácený pracovní týden. Nejčastěji tuto odpověď uváděla mladá generace Z (lidé do 27 let) a tzv. Boomers (lidé 60+).