Rubrika Life
Hackerské skupiny do fiktivních kyberbezpečnostních firem verbují nicnetušící odborníky
Drzost hackerských skupin nezná meze. V honbě za financemi již neváhají rekrutovat softwarové inženýry, kteří by jim pod rouškou penetračního testování pomohli provést ransomwarové útoky. Za tímto účelem zakládají „legitimní“ společnosti jejichž předmětem podnikání má být kybernetická bezpečnost. Ale pozor, opak je pravdou! Schopnosti IT odborníků jsou zde nevědomky zneužívány k tomu, aby objevili bezpečnostní slabiny, které by se daly kyberzločinci následně využít.
Jak jezdí Češi o Vánocích v porovnání s řidiči z ostatních zemí?
V prosinci se u mnoha řidičů výrazně zvyšuje stres na silnicích kvůli hektickému konci roku a současně zhoršeným povětrnostním podmínkám, což může mít vliv i na bezpečnost silničního provozu. V této souvislosti provedla společnost Nextbase, lídr na trhu prémiových palubních kamer, ve spolupráci s výzkumným institutem YouGov průzkum chování řidičů během zimní sezóny v deseti zemích. Průzkum rovněž analyzoval, jak se v závislosti na konkrétní zemi liší doba jízd, přístup ke konzumaci alkoholu, hodnocení nejhorších řidičů a obavy v silničním provozu. Kromě České republiky byl průzkum proveden také v Německu, Austrálii, Kanadě, Francii, Nizozemsku, Polsku, Švédsku, Velké Británii a ve Spojených státech.
Nová značka L’OR Professional nabízí firmám kávu jako z luxusní kavárny, včetně kompletního servisu
Měsíce, kdy business dresscode nahradily domácí úbory, členové týmu se potkávali pouze virtuálně a pracovali v souladu s pandemickými opatřeními výhradně z domova, už naštěstí skončily. Většina firem svým zaměstnancům postupně nabídla plný návrat na pracoviště, a s tím i možnost opět komunikovat s kolegy tváří v tvář. Priority zaměstnanců však prošly za poslední rok proměnou a do prostor kanceláře míří jen někteří. Nalákat zaměstnance zpět pomáhají atraktivní benefity a přívětivé prostředí. Obojí spojuje, mimo jiné, dokonalý kávový zážitek, který se svou komplexní službou nově představuje L’OR Professional.
Více než čtvrtina Čechů uklízí své domácnosti od propuknutí pandemie častěji
Společnost Dyson oznamuje výsledky průzkumu, který se zaměřuje na prach a zkoumá návyky i chování české veřejnosti při úklidu. Tato studie , které se zúčastnilo 500 respondentů po celé České republice, zjistila, že i když je prach důvodem k obavám a signálem k zahájení úklidu, některé složky prachu mohou být pro Čechy překvapivé.
Technologie SAP pomáhají zlepšit očkovací proces
O úspěchu očkování proti koronaviru rozhoduje nejen rychlost a efektivita, s jakou zvládají vlády jednotlivých zemí objednávat vakcíny pro své občany, ale také způsob, jakým se obyvatelé k této vakcíně dostávají. S logisticky a organizačně složitým procesem dokáží pomoci moderní technologie, které mohou garantovat absolutní kontrolu nejen nad výrobou a logistikou, ale také nad samotnou aplikací očkování. Balík řešení SAP Vaccine Collaboration Hub už úspěšně používá německý Červený kříž, který je zodpovědný za kontrolu šíření koronaviru v Sasku.
V IT rostly nejvíce mzdy programátorům
Po letech nafukování mzdové bubliny se zastavil růst mezd oboru informačních technologií. Z pohledu uchazečů o práci stále platí, že není ani tak podstatné, kolik si vydělají, ale na jakém projektu a s jakými technologiemi budou pracovat. Z hlediska firem pak mají na úroveň mzdy vliv zejména dovednosti a znalosti technologií. Délka předchozí praxe hraje roli jen u pozic, které snoubí IT a manažerské dovednosti. Nástupní mzdu ve výši 100 tisíc Kč a výše nabízí dnes 8 z 53 sledovaných pozic v Praze a jedna v Brně, na Královéhradecku a Pardubicku. Vyplývá to z obsáhlého průzkumu mezd personální agentury Grafton Recruitment.
Většina lidí věří, že jejich mentální zdraví dokáže lépe podpořit robot než člověk
Studie společnosti Oracle ukazuje, že pandemie koronaviru negativně ovlivnila mentální zdraví 78 % světové pracovní síly. 76 % respondentů průzkumu se proto domnívá, že by se firmy měly více věnovat podpoře mentálního zdraví na pracovišti. O svém stresu a úzkosti v práci by 68 % zaměstnanců hovořilo raději s robotem než s nadřízeným.
Návrat restaurací zpět do života
V celé Evropě se postupně uvolňují omezení, která přinutila zavřít restaurace, kavárny, hospody a bary, což si můžeme vyložit jako pozitivní znamení, že se život vrací do normálního stavu. Nebude to však ten normální stav, který jsme znali dříve – to platí zejména pro milovníky nápojů a podniky s občerstvením a pohostinstvím, restaurace a cateringové podniky (HoReCa).
Čtvrtina českých firem kvůli pandemii propouští, pětina snižuje peníze
Zhruba čtvrtina českých firem již přistoupila v souvislosti s pandemií COVID-19 a omezujícími opatřeními k propouštění svých zaměstnanců. Pětina snížila svým zaměstnancům finanční bonusy a variabilní složky, desetina mzdový základ. K výrazným redukcím došlo v českých firmách i v oblasti nefinančních benefitů. Jen čtvrtina firem v období koronavirové krize nezavedla žádná omezující opatření. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu personálně poradenské společnosti Randstad.
Popularita e-learningu během práce z domova roste
S přechodem na režim práce z domova během karantény stoupl mezi zaměstnanci zájem o vzdělávání a osobní rozvoj. To potvrzuje průzkum oborové organizace ABSL a zkušenosti pražského centra podnikových služeb SAP Services ukazují, že u nejpopulárnějších kurzů vzrostl počet studentů až o sto procent.