Zájem o prostory v mixed-use komplexech roste, jejich výstavba však v ČR zaostává

Mujbiz.cz , 22. June 2023 23:00 0 komentářů
Rubriky: Byznys
Zájem o prostory v mixed-use  komplexech roste, jejich výstavba však v ČR zaostává

V České republice roste zájem o tzv. mixed-use projekty, které propojují kanceláře, obchody, bydlení a různé formy společenského vyžití. Jejich výstavba však bohužel zatím zaostává za okolními zeměmi. Důvodem je především velmi dlouhý proces povolování staveb. Zatímco například v Polsku trvá povolení nové stavby jen několik měsíců, u nás jde zpravidla o roky.

„Tzv. mixed-use projekty jsou u nás zatím spíše vzácností. Jde přitom o naprosto unikátní a pokrokové projekty, které v sobě mohou spojovat například kanceláře, obchody, bydlení nebo různé formy společenského vyžití. Ačkoliv na trhu v současnosti vidíme velké developmenty, funkce často zůstávají oddělené anebo jsou projekty příliš rozfázované, a netvoří tak jeden atraktivní celek, který propojuje zábavu, život a práci uživatelů,“ vysvětluje Josef Stanko, senior analytik ze společnosti Colliers, a dodává: „Příležitosti ve smyslu vhodných lokalit například v Praze ale existují. Pozemku nebo brownfieldu se však musí od začátku chopit silný investor s jasnou vizí, značnými zkušenostmi a silným kapitálem.“

Typické mixed-use komplexy mají obvykle plochu v rozmezí 30 až 90 tisíc metrů čtverečních a nachází se převážně ve vnitřních či silněji urbanizovaných částech měst. Nejoblíbenější kombinací v rámci smíšeného využití je propojení kanceláří, rezidenčních prostor, obchodů a služeb s kulturním zařízením, například kinem. V rámci služeb pak hraje výraznou roli gastronomie, která přispívá k vytváření živé a příjemné atmosféry. Plných 90 % této kategorie obvykle tvoří jedinečné koncepty nebo malé místní řetězce, které obohacují nákupní a zážitkový potenciál, což přitahuje zákazníky a zvyšuje návštěvnost.

15minutové město a mixed-use komplexy

Díky své široké funkcionalitě představují komplexy se smíšeným využitím ideální součást tzv. 15minutových měst. Hlavní myšlenkou tohoto trendu, který se ve městech v celé Evropě začíná prosazovat, je nabídnout obyvatelům práci a všechny nezbytné služby, jako je například zdravotní péče, vzdělávání, nákupy, gastronomie i zábava, v dosahu 15 minut chůze nebo jízdy na kole od místa bydliště. Výsledkem tohoto konceptu je, že obytné oblasti nejsou odděleny od oblastí obchodu, veřejných služeb, maloobchodu a zábavy. Díky omezené potřebě používat automobily se pak zlepšuje nejen tvář městských čtvrtí, ale i kvalita života samotných obyvatel.

Problémem je pomalé schvalování

V České republice bohužel vznik těchto komplexů brzdí velmi pomalé procesy schvalování těchto staveb, které se může protáhnout i na několik let. Z minima projektů, které bychom do této třídy mohli zařadit, je asi neznámější Slovanský dům v samém srdci hlavního města. Dva další projekty, pražský Savarin a brněnský Dornych, jsou pak ve fázi plánování či výstavby. „Je to jen zlomek toho, co pozorujeme jinde v Evropě. Například v sousedním Polsku v tuto chvíli evidujeme více než 60 mixed-use komplexů v různých fázích,“ říká Josef Stanko.

Zájem o pronájem v takových projektech u nás přitom raketově roste. Důvodem je atraktivita těchto komplexů, a to ze všech úhlů pohledu. „Pro nájemce kanceláří je atraktivní nabídnout svým zaměstnancům veškerou vybavenost v blízkosti pracoviště, pro obchody a gastronomii je zase výhodou koncentrace potenciálních zákazníků na jednom místě. Když se k tomu přidá navíc i kultura a bydlení, je to uživatele ideální kombinace,“ vysvětluje Josef Stanko s tím, že komplexy se kromě místních obyvatel zaměřují i na lifestyle zákazníky ze vzdálenějších lokalit nebo na turisty vyhledávající unikátní genia loci. Tomu odpovídá i výše zmíněný Slovanský dům, kde jen výjimečně naleznete volné kanceláře k pronájmu a obchody a restaurace v rámci pasáže a vnitrobloku už jsou v mnoha případech považovány za vyhledávanou destinaci.


Komentáře