Pouze 25 procent kontrolovaných hraček bez závad
Česká obchodní inspekce v 1. čtvrtletí roku 2018 kontrolovala dodržování zákona o technických požadavcích na výrobky, které musí splňovat nejen bezpečností parametry tak, aby nedošlo k ohrožení zdraví dítěte, ale i další důležité informace pro spotřebitele. ČOI provedla 395 kontrol hraček a porušení právních předpisů zaznamenala v 294 případech.
„Česká obchodní inspekce zjistila, že se dlouhodobě opakují nedostatky převážně administrativního charakteru. Hračkám chybí přesná identifikace či značka shody CE. Není uveden jejich výrobce, případně dovozce do EU a výrobky postrádají varovná upozornění, případně jsou tyto informace na hračkách uvedeny pouze cizojazyčně,“ uvedl ředitel České obchodní inspekce Mojmír Bezecný.
Česká obchodní inspekce pravidelně monitoruje dodržování požadavků zákona č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky, které jsou konkretizovány v nařízení vlády č. 86/2011 Sb., o technických požadavcích na hračky. V 1. čtvrtletí 2018 uskutečnila celkem 395 kontrol u 2 výrobců, 4 dovozců do EU a 389 distributorů hraček určených pro děti ve věku od 0 do 14 let.
Zjištěné nedostatky Inspektoři ČOI zkontrolovali 1 486 modelů hraček nabízených v tržní síti a zjistili u nich tyto nedostatky: • v 711 případech se jednalo o nedostatky při identifikaci výrobce hračky • v 619 případech se jednalo o nedostatky v identifikaci dovozce • v 597 případech byly nedostatky v průvodní dokumentaci (zcela chybějící upozornění, instrukce či varování) • v 341 byly nedostatky v průvodní dokumentaci (chybějící upozornění, instrukce či varování v českém jazyce) • v 323 případech byly nedostatky v povinném označení hračky typem, sériovým číslem či modelem • v 267 případech na hračkách nabízených k prodeji chybělo povinné značení hraček značkou shody CE, kterou výrobce prokazuje, že jím vyrobená hračka odpovídá všem právním předpisům, které se na ní vztahují.
U některých hraček se jednalo o nedostatky kumulované a vyskytl se i prodej hraček zcela bez jakýchkoli požadovaných informací.
Pozornost byla věnována i mechanickým a fyzikálním vlastnostem hraček a chemickému složení materiálů, ze kterých jsou vyrobeny. Na základě zjištěného nesouladu mechanických či chemických vlastností kontrolovaných hraček bylo v několika případech prokázáno vážné riziko možného poranění, pokud by tyto výrobky děti používaly ke hraní. V průběhu 1. čtvrtletí 2018 bylo 7 modelů hraček vyhodnoceno jako nebezpečné výrobky, a informace o jejich výskytu na trhu byly zveřejněny v systému pro rychlou výměnu informací o výskytu nebezpečných nepotravinářských výrobků „RAPEX“.