Nová trestní odpovědnost firem by měla zlepšit boj proti organizovanému zločinu a korupci
Počátkem roku 2012 se nově zavádí trestní odpovědnost i pro firmy. Příslibem nového zákona by mělo být zlepšení účinnosti v boji proti organizovanému zločinu a korupci. Změna zákona byla, ale také nutná kvůli českým závazkům vůči EU a OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj).
Soudy mají právo pro téměř osm desítek trestných činů udělit firmě peněžitou pokutu, zbavit ji majetku, zakázat jí přijímání dotací nebo jí zakázat účast na veřejné zakázce. Horní hranice takového zákazu bude až 20 let. Padnout může na firmu, která spáchala trestný čin, když se ucházela o zakázku nebo se na ní podílela. Peněžitý trest má mít formu denní sazby ve výši 1000 až dvou milionů korun. V případě páchání trestné činnosti jako předmětu podnikání má soud možnost zrušit firmě činnost úplně. Firma se proviní, pokud trestný čin spáchá její manažer, zaměstnanec nebo jednatel a to za předpokladu, že tím firma získá prospěch. Firma nebo organizace má být odpovědná i tehdy, když se konkrétní viník nenajde.
Zákon je od samého počátku schvalovacího mechanismu kontroverzní. Vybereme-li z řady odpůrců, musíme jmenovat Václava Klause, který zákon vetoval. Svůj nesouhlas s novou právní úpravou vysvětlil tím, že podle něho popírá vazbu mezi pachatelem a trestem a je spíše příkladem alibismu než snahy potrestat konkrétní viníky trestných činů. Hospodářská komora a část právníků zase varovaly před zneužíváním zákona.
Zatánci zákona naopak poukazovali na výhodnost úpravy zejména v ochraně životního prostředí a u hospodářské kriminality, kde může hrozit nebezpečí, že za určité delikty není postižen nikdo. Firmy budou moci být trestány například za legalizaci výnosů z trestné činnosti, provozování nepoctivých her a sázek, padělání peněz, krácení daní nebo neoprávněné držení jaderného materiálu. Firma může být potrestána také za organizaci kuplířství, sexuálního nátlaku, pohlavního zneužití a dětské pornografie.
Zdroj: ČTK