Objem investic do komerčních nemovitostí ve střední a východní Evropě v 1. pololetí 2024 meziročně vzrostl o 29 %
V první polovině roku 2024 vzrostly objemy investic do komerčních nemovitostí ve střední a východní Evropě (region CEE) meziročně o 29 %. Podle předběžných výsledků je to v rozporu s celoevropskými a globálními výsledky, kde je investiční aktivita stále utlumená. Vzhledem k současným podmínkám na trhu společnost Colliers očekává, že by objemy v roce 2024 v CEE mohly dosáhnout až cca 5,5 miliardy eur. To je přibližně polovina desetiletého průměru. V prvním pololetí roku 2024 byl nejaktivnější kapitál ze zemí CEE-6, který se na celkových regionálních objemech podílel téměř 50 %. Nejvyšší podíl objemů si zajistil český kapitál s 36 %.
Nejlukrativnější výnosy za první pololetí 2024
Pokud jde o ceny, na trhu stále přetrvává nesoulad mezi kupujícími a prodávajícími, a to zejména v segmentu prémiových nemovitostí. Náklady na financování se v současné době pohybují v rozmezí 5,00 - 5,75 %, což je mj. dáno přetrvávajícími vyššími úrokovými sazbami a úrokovými swapy, které v poslední době změkčily. V porovnání s trhy v západní Evropě, jako je Německo, byla ve střední a východní Evropě v posledních 12-18 měsících zaznamenána nižší cenová korekce, což spolu s dalšími faktory může vést ke zpomalení transakční aktivity v letošním roce.
Míra růstu objemu investic v regionu CEE
Objemy transakcí v oblasti komerčních nemovitostí za 1. pololetí 2024 v celé střední a východní Evropě patřily k nejnižším v historii, i když ve srovnání s aktivitou v uplynulých 12 měsících a s celoevropskými a globálními výsledky vykazovaly pozitivní trend. Polsko si s téměř 50 % zajistilo hlavní podíl na regionálních objemech, přičemž investiční aktivita v této zemi se v průběhu druhého čtvrtletí výrazně zvýšila. Po zamrznutí v loňském roce zaznamenaly některé trhy výrazný meziroční růst. V celém regionu se zaznamenané výsledky značně lišily, od 55% meziročního poklesu aktivity na Slovensku až po 150% meziroční nárůst v Rumunsku. V průměru se objemy za region meziročně zvýšily o 29 %, ale proti prvnímu pololetí 2022 poklesly o 41 %.
Malé množství transakcí na jednotlivých trzích protahuje hledání cenového souladu mezi prodávajícími a kupujícími. Oživení trhu nadále do značné míry závisí na zlepšení ekonomického prostředí včetně inflace a úrokových sazeb. Ačkoli společnost Colliers zatím nezaznamenala žádné výrazné známky prodejů v důsledku finančních problémů, refinancování, splácení dluhopisů, soulad s ESG a další specifická témata související se sektorem nemovitostí nebo s konkrétní zemí i nadále ovlivňují rozhodování kupujících i prodávajících.
Finanční toky v regionu CEE podle odvětví
Podíl transakcí v oblasti kancelářských nemovitostí klesá, a to jak celosvětově, tak speciálně ve střední a východní Evropě. V 1. pololetí 2024 představovaly transakce s kancelářskými nemovitostmi 31 % celkových objemů, zatímco transakce s komerčními nemovitostmi používanými pro maloobchod (retail) si udržely největší podíl objemů s 32 %. Segment skladů a logistiky (I&L) měl na transakcích podíl 24 %. V regionu CEE byly letos zatím uskutečněny pouze tři transakce nad 200 milionů eur. Největší se týkala portfolia kancelářských prostor a další dvě spadají do sektoru maloobchodu – jednalo se o portfolio retailových parků a nákupní centrum.
Finanční toky v regionu CEE podle původu kupujících
V prvním pololetí roku 2024 byl nejaktivnější kapitál ze zemí CEE-6, který se na celkových regionálních objemech podílel téměř 50 %. Nejvyšší podíl objemů si zajistil český kapitál s 36 %. Britský kapitál měl objem 19 % a následoval ostatní evropský kapitál (18 %) a ostatní regionální kapitál ze zemí CEE (13 %).
Meziroční růst nájemného a prognózy společnosti Colliers na příštích 12 měsíců
Pohled na data z prvního pololetí letošního roku ukazuje, že kombinace zpomalující se nabídky a stabilní poptávky spolu s inflací a stabilizujícími se náklady vedla v uplynulých 12 měsících až na několik výjimek ke stabilnějšímu růstu nájemného. V mnoha případech však jde o pomalejší tempo než v předchozím období (zejména v sektoru I&L).
Výhled do budoucna je v závislosti na jednotlivých sektorech trhu a jeho dynamice smíšený a pohybuje se mezi dalším růstem nájemného a stabilizací cenové hladiny. Zpomalování nabídky nových nemovitostí na mnoha trzích a v mnoha sektorech bude postupně snižovat neobsazenost, což dále podpoří růst nájemného, zejména u nově dodávaných projektů, které nabízejí nejvyšší kvalitu, v nejvyhledávanějších lokalitách a současně vykazují vyšší úroveň souladu s požadavky ESG.