Hybridní cloudové platformy novým paradigmatem plateb
Bezpečnost, spolehlivost, odolnost. Tyto vlastnosti jsou již dlouho spojovány s nejúspěšnějšími platebními prostředími na světě. Aby ale tyto výhody zůstaly zachovány, docházelo v minulosti ve způsobu plateb jen k pomalým změnám. Ale přešlapovat na místě již není udržitelné.
Neustálá transformace se stala novou normou, a to především díky rozšiřování podpůrných technologií, jako jsou rozhraní API, novějším způsobům obchodování, jako jsou kryptoměny, a regulačním i infrastrukturním změnám, jako jsou například PSD2 a otevřené bankovnictví. Další výzvy přicházejí ze strany technologických gigantů, internetových bank a inovátorů v oblasti realizace plateb. Toto odvětví, které je nyní velmi konkurenční, se potýká s poptávkou zákazníků po rychlých a neustále se vyvíjejících možnostech plateb i s trvalým požadavkem regulačních orgánů na spolehlivost a bezpečnost systémů.
V tomto článku se podíváme na to, jak se na platformě založený přístup rychle stává novým paradigmatem plateb. Díky flexibilitě, kterou umožňuje infrastruktura hybridního cloudu, to budou platformy (spíše než starší produkty), které umožní finančním službám neustále se vyvíjet a inovovat, přičemž prioritou bude bezpečnost, dodržování předpisů a odolnost.
Platební platformy nahrazují starší produkty
Organizace poskytující finanční služby se již dlouho spoléhají na sady produktů, které zajišťují hladký průběh různých prvků platebního procesu. Tyto starší nástroje jsou sice postaveny na spolehlivosti a zabezpečení, ale zároveň zpomalují rychlost uvádění nových produktů a služeb na trh a snižují návratnost investic, protože nebyly vytvořeny pro dnešní složitější, na cloudu založené prostředí.
Zákazníci očekávají, že jim poskytovatelé finančních služeb bezpečně usnadní všechny transakce, které potřebují k dosažení svých cílů. Může se jednat o rychlé mezinárodní platby s konkurenceschopnými sazbami, i umožnění bezpečného využívání digitálních měn centrálních bank, což je v současné době prioritou vlád 130 zemí.
Organizace musí začít používat jedinou bezpečnou platební platformu. Platformy jsou kriticky důležité systémy, které usnadňují transakce, na jejichž kontinuitu provozu jsou kladeny přísné požadavky. Jsou klíčové pro pohyb peněz jakýmkoli způsobem, který finanční instituce a zákazník vyžadují, takže jejich úspěšné fungování je jádrem každé transakce, platby, převodu, výběru peněz z bankomatu, platby za komunální služby apod. Platformy mají také neustále se vyvíjející a rozšiřující se komponenty, které odrážejí potřeby organizace i jejích zákazníků.
Zlatá střední cesta hybridního cloudu: bezpečná flexibilita a jednoduchost
Platby jsou ze své podstaty rizikovou oblastí, protože zahrnují pohyb peněz a ukládání a správu velmi citlivých finančních a osobních údajů, což přitahuje pozornost zločinců.
Z tohoto důvodu se pro hostování dat a platebního softwaru často upřednostňuje privátní infrastruktura a lokální servery. Tento přístup má ale svá omezení, včetně nedostatečné flexibility, přenositelnosti a prostoru, které jsou pro organizace expandující na nové trhy a zavádějící nové špičkové technologie klíčové.
Trh s cloudovými službami se v reakci na to vyvinul a nabízí „to nejlepší z obou světů“ – hybridní cloud. Hybridní cloud obvykle zahrnuje abstraktní vrstvu. Organizace tak mohou pro citlivá data nadále používat soukromá nebo on-premise úložiště a zároveň využívat výhod škálovatelnosti veřejného cloudu, a především možnosti přecházet mezi poskytovateli veřejného cloudu podle potřeb podniku, trhu i regulačních orgánů.
Současnost a budoucnost plateb prostřednictvím platforem
Pro dosažení dlouhodobé obchodní hodnoty a návratnosti investic musí poskytovatelé při zavádění platební platformy zohlednit současné i budoucí potřeby zákazníků.
Kombinované, modulární systémy udržují platby v pohybu: Platformy musí být modulární, případně s kombinovatelnými funkcemi, aby se mohly snadno přizpůsobit měnícím se potřebám zákazníků, podmínkám trhu i předpisům. Nové funkce nebo služby by mělo být možné zavést kdykoli, při zachování výkonu i dodržování bezpečnosti dat.
Rychlé, škálovatelné systémy pro velkou zátěž... i mimo ni: Platební možnosti by se měly škálovat podle potřeb trhu. Například při obsluze maloobchodních zákazníků v době špičky, jako je Černý pátek, bude třeba umožnit výrazně vyšší objem plateb a případně i poskytnout další, na míru připravené funkce. Během období klidu je možné tento režim zvolnit.
Automatizace uvolňuje kapacity i prostor: Automatizace dává kvalifikovaným týmům prostor pro rekvalifikaci a přeorientování se od manuálního zadávání dat a dalších rutinních, ale nezbytných úkolů, což organizaci umožňuje soustředit se na svou konkurenční výhodu. Platformy s přidanými automatizačními schopnostmi také umožňují rychlejší adopci a nasazení nových funkcí.
Podpora neustálých inovací: Tématem tohoto článku jsou platformy jako nositelé inovací. To ale znamená, že musí být připraveny zejména na zvládnutí potenciálu umělé inteligence. Bezprostřední přínos umělé inteligence spočívá ve zlepšení zákaznické zkušenosti i zrychlení, zjednodušení a zvýšení bezpečnosti plateb. Mohla by také například výrazně zlepšit nápravu back-office operací: generativní umělá inteligence by mohla být použita například k identifikaci chyb v platbách, analýze problému a doporučení možných řešení. Úvahy o budoucích přínosech, ale i rizicích, nejsou ničím omezeny, platformy však musí mít schopnost škálovat, aby zvládly vše, co přijde.
Rozšíření odkazu plateb: odolnost a bezpečnost
Ačkoli by nyní měly být neustálé inovace klíčovou součástí strategie každého poskytovatele platebních služeb, zcela zásadní nadále zůstávají bezpečné transakce a minimální odstávky. Na rozdíl od statické minulosti plateb se ale odolnost a bezpečnost musí neustále vyvíjet v závislosti na nových výzvách. Multi-cloudová přenositelnost k tomu přispívá tím, že snižuje následky výpadků, zajišťuje stabilitu a zároveň snižuje náklady.
Díky přístupu založenému na platformě bude finanční odvětví schopno růst v souladu s očekáváním zákazníků i rychle se měnícím světem.
Ramon Villarreal, Globální architekt a vedoucí platebních řešení pro finanční služby, Red Hat