Sociální a zdravotní pojištění v roce 2012

Bohumila Sedlačíková , 30. January 2012 10:30 0 komentářů
Rubriky: Rady, Statistiky
Sociální a zdravotní pojištění v roce 2012

Když se řekne sociální a zdravotní pojištění obvykle se nám vybaví spousta peněz, které každý měsíc zmizí z našich peněženek. Sociální pojištění nebo-li důchodové zabezpečení je paušání částka, kterou musíme (až na určité výjimky) odvádět všichni ze svého výdělku. Z této částky jde velká část peněz na "důchodové zabezpečení" a o něco menší částka přichází na účet "státní politiky nezaměstnanosti". Povinnost platit sociální pojištění v podobě stanovenýc záloh se řídí podle toho, zda je naše samostatná výdělečná činnost hlavní nebo vedlejší. Zdravotní pojištění je pro nás také až na pár výjimek povinné. Naoplátku nám tímto závazkem vzniká nárok na "bezplatnou" základní zdravotní péči. Pojďme nahlédnout pod pokličku změn v sociálním a zdravotním pojištění, které nás v roce 2012 čekají.

Sociální a zdravotní pojištění

Výše minimální zálohy na důchodové pojištění OSVČ je stanovena na 1 836 Kč, OSVČ s vedlejší činností mají zálohu vypočtenou na 735 Kč. Ve srovnání s rokem 2011, kdy OSVČ hlavní zaplatila 1 807 Kč a OSVČ vedlejší 723 Kč, došlo k navýšení.

Maximální vyměřovací základ důchodového pojištění se v porovnání s rokem 2011 snížil z původní částky 1 781 280 Kč (tj. 72násobek průměrné mzdy) na 1 206 576 Kč (tj. 42násobek průměrné mzdy). Po překročení vyměřovacího základu OSVČ dále pojistné neplatí.

Došlo ke zvýšení rozhodné částky, která určuje kdy musí OSVČ vedlejší uhradit zálohy na důchodové pojištění - je to po překročení 60 329 Kč. OSVČ platící minimální zálohy mají na jejich změnu čas až do dubna (až při platbě za duben se mění výše záloh). Na rozdíl od zdravotního pojištění jsou splatné od prvního do dvacátého dne následujícího měsíce. Zálohy by si proto OSVČ mají změnit do 20. května.

Výše minimální zálohy na zdravotní pojištění OSVČ byla stanovena na 1 697 Kč. V porovnání s loňským rokem došlo i zde k nepatrnému růstu o 27 Kč. Maximální vyměřovací základ pro zdravotní pojištění je určen na 1 809 864 Kč (max. 150 822 Kč/měsíc). Vyměřovací základ zdravotního pojištění zůstal na 72násobku průměrné mzdy. Maximální záloha na pojistné je 20 361 Kč. Nové zálohy se platí nově i za leden a splatnost zůstává od prvního do osmého dne následujícího měsíce (tzn., že začínající podnikatelé nebo OSVČ platící minimální zálohy v roce 2011 mají termín pro změnu záloh do 8. února 2012 - viz sjednocení termínu).

Pro OSVČ s vedlejší činností zůstává, že se jich minimální zálohy netýkají (pojistné si vypočítávají po podání Přehledu o příjmech a výdajích ze skutečně dosažených příjmů. Z přehledu se dále může určit záloha na další období, která může být nahrazena částkou, kterou si sami určí OSVČ s vedlejší činností na základě svých předpokládaných příjmů.

Minimum nemocenského pojištění OSVČ se zvýšilo na 115 Kč za měsíc (1 380 Kč/rok). Výši měsíčního základu pro nemocenské pojištění si OSVČ pořád určují sami. Stále zůstává v účinnosti, že výše měsíčního základu pro nemocenské pojištění nesmí být vyšší než vyměřovací základ pro důchodové pojištění. Současně musí být základ vyšší než dvojnásobek částky rozhodné podle předpisů o nemocenském pojištění pro účast zaměstnanců na nemocenském pojištění. V roce 2012 je tak minimální vyměřovací základ nemocenského pojištění stanoven na 5 000 Kč.

Sjednocení termínu doplácení pojistného

Významnou změnu přinesla „srpnová“ novela (2011) zákona o pojistném na všeobecném zdravotním pojištění, kterým se změnil termín pro doplacení pojistného OSVČ. Naštěstí byla zrušena právní úprava, která nutila podnikatele nejprve zaslat doplatek a až o jednadvacet dní později předložit Přehled o příjmech a výdajích ze skutečně dosažených příjmů za kalendářní rok. To se od roku 2012 mění, OSVČ má za povinnost uhradit vypočtené pojistné do osmi dnů, poté co předložila přehled zdravotní pojišťovně a ČSSZ (to platí i pro OSVČ vedlejší). Termíny doplatků zdravotního i důchodového pojištění se tím sjednotil k datu doplatku sociálního pojištění. Ke sjednocení se sociálním pojišťením došlo i u promlčecí lhůty, která navíc stoupla z pěti na deset let.

OSVČ vedlejší (tzn. osoby, které mají kromě svého podnikání jiné zaměstnání, případně studují nebo pobírají mateřský/rodičovský příspěvek) nemusí platit zálohy na pojistné. Pojistné za uplynulý kalendářní rok mohou zaplatit najednou.

Neuhradí-li OSVČ zdravotní pojistné ve stanoveném termínu, pak mu bude vyměřeno penále ve výši 0,05 % z dlužné částky za každý den prodlení. Zároveň platí, že se penále nepředepisuje, pokud nepřesáhne 100 Kč.

Změna zdravotní pojišťovny

"Prosincová" novela (2O11) zákona o veřejném zdravotním pojištění omezila možnost změnit si zdravotní pojišťovnu vícekrát, než jednou za kalendářní rok. Od ledna 2012, tak lze učinit vždy k prvnímu lednu, a to za předpokladu, že nejpozději půl roku předem podáte přihlášku ke změně zdravotní pojišťovny. Nejbližší možnost změnit si zdravotní pojišťovnu připadá na 1. ledna 2013 s podáním žádosti do 30. června 2012. Novela o veřejném zdravotním pojištění se týká všech občanů ČR, tzn. že za osoby nezletilé a bez způsobilosti k právním úkonům provádí změnu pojišťovny jejich zákonný zástupce.

Podívejte se do databáze:

Zdravotní pojišťovny ČR

Česká správa sociálního zabezpečení


Komentáře