Veřejná zakázka nebo svět labyrintária?

Norbert Nguyen , 29. May 2012 08:00 0 komentářů
Veřejná zakázka nebo svět labyrintária?

Jako lidé máme schopnost výrazné abstrakce a představivosti. Nedostatku se nám dostává v situaci, kdy si máme představit pojem veřejná zakázka. Vidíme korupci, manipulaci, netransparentnost a v této negaci bychom mohli bez obav pokračovat. Pojďme se v krátkosti podívat na to, co to veřejná zakázka je, a které portály mohou malým a středním podnikům pomoci lépe se v tématice orientovat.

Veřejná zakázka je v podstatě specifický způsob jakým jsou uzavírané smlouvy mezi veřejným zadavatelem a soukromou firmou. Uzavření písemné smlouvy předchází zadávací řízení, které zabezpečuje soutěž při výběru nejvhodnější nabídky. Cílem je vybrat zakázku s nejnižším finančním rozpočtem za požadované kvality. Tímto se z veřejné zakázky stává pokus o úsporu veřejných finančních prostředků a vytvoření transparentního soutěžního prostředí.

Od jiných zakázek se liší tím, že ji zadavatel musí zadat podle zákona o veřejných zakázkách v zadávacím řízení. Vztah a úkony mezi zadavatelem a uchazečem jsou řízeny obchodně právními vztahy. Znamená to, že zadavatel ve veřejné zakázce nevystupuje jako nadřazený, ale jako rovnocenný subjekt s uchazeči.

Veřejným zadavatelem mohou být celkem čtyři typy subjektů – ČR (a její jednotlivé organizační složky); státní příspěvková organizace; územní samosprávný celek (tj. obec, kraj a její složky jako jsou městské části/obvody) nebo příspěvková organizace, jejímž zřizovatelem je územní samosprávný celek; jiná právnická osoba splňující tři základní zákonem požadované podmínky. Veřejným zadavatelem nemůže být nikdy fyzická osoba.

Základní podmínky pro právnické osoby

  • způsobilost k právům a úkonům
  • právnická osoba byla zřízena za účelem uspokojování potřeb veřejného zájmu (nemá průmyslovou ani obchodní povahu)
  • právnickou osobu financuje/ovládá ve většině stát nebo jiný veřejný zadavatel a jmenuje/volí více než polovinu členů v jejím statutárním, správním nebo kontrolním orgánu

Veřejné zakázky můžeme dělit podle jejich předmětu i podle výše jejich předpokládané ceny.

Podle předmětu na:

  • veřejné zakázky na dodávky
  • veřejné zakázky na stavební práce
  • veřejné dodávky na služby

Podle předpokládané výše ceny na:

  • nadlimitní veřejné zakázky
  • podlimitní veřejné zakázky
  • veřejné zakázky malého rozsahu

Nadlimitní a podlimitní veřejná zakázka patří mezi tzv. velké zakázky s předpokládanou hodnotou přesahující částku 1 milion Kč (bez DPH) u dodávek a služeb a u veřejných zakázek na stavební práce přesahující částku 3 miliony Kč (bez DPH).

Veřejná zakázka malého rozsahu je nejčastěji využívaný typ veřejné zakázky, která nepřesáhne v případě zakázek na dodávky a na služby 1 milion Kč (bez DPH) a nepřesáhne 3 miliony Kč (bez DPH) v případě stavebních prací.

Od roku 2013 je v plánu sjednocení všech typů veřejných zakázek na 1 milion Kč (bez DPH).

Zadávání zakázky

Dochází-li k zadávání tzv. velké zakázky musí se zadávací řízení řídit dle příslušných ustanovení (dle typu řízení – otevřené, užší, jednací řízení s uveřejněním, jednací řízení bez uveřejnění, soutěžní dialog, zjednodušené podlimitní řízení)

Kontrola

Kontrolu zadavatele, zda postupuje při zadávání veřejných zakázek podle zákona, provádí Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Obvykle dochází k přezkumu na základě podmětu dodavatele, který v soutěži o zakázku neuspěl nebo na základě jiné osoby, např. občana.

Více o veřejných zakázkách nabízí portály: www.europa.eu a www.businessinfo.cz


Zadávání veřejných zakázek v EU

www.europa.eu - v angličtině

www.ec.europa.eu - v češtině; zadávání veřejných zakázek od Evropské komise

Při soutěži o veřejné zakázky mají MSP často nevýhodu v konkurenci větších firem. Portál ec.europa.eu/sme obsahuje informace o iniciativách, které mají MSP pomoci soutěžit za rovných podmínek. Pouze v angličtině.

SIMAP je portál poskytující informace o předkládání nabídek pro veřejné zakázky v EU a zajišťuje volný přístup k databázi TED. SIMAP dále nabízí přístup k vnitrostátním databázím veřejných zakázek.

TED(Tenders Electronic Daily) je elektronická verze „Dodatku k Úřednímu věstníku EU“, který se věnuje evropským veřejným zakázkám. Přístup k portálu, který se aktualizuje 5x týdně a obsahuje cca 1 500 oznámení veřejných zakázek z EU, Evropského hospodářského prostoru a dalších zemí, je bezplatný.

Zadávání veřejných zakázek v ČR

Komplexní a přehledné informace týkající se zadávání veřejných zakázek na www.portal-vz.cz

Přehled všech zadaných veřejných zakázek a odkazy na www.verejnyportal.cz

Elektronické tržiště určené pro zadávání rychlých a operativních nákupů veřejných zadavatelů na www.gemin.cz

Věstník veřejných zakázek Ministerstva pro místní rozvoj ČR na www.isvzus.cz


Komentáře