Postupy získání výpisu z Rejstříku trestů

Bohumila Sedlačíková , 13. April 2012 15:20 0 komentářů
Rubriky: Rady
Postupy získání výpisu z Rejstříku trestů

Rejstřík trestů je instituce, která eviduje osoby pravomocně odsouzené soudy v trestním řízení a eviduje další významné skutečnosti pro trestní řízení ČR. V rejstříku trestů proto také naleznete tresty cizinců, které byly uděleny na území ČR. Evidované údaje slouží na základě úředního dokumentu, tzv. výpisu či opisu z Rejstříku trestů, k prokazování bezúhonnosti a pro potřebu trestního/správního řízení (pro policejní orgány, soudy, státní zastupitelství a ostatní orgány podle toho, zda to stanovuje právní předpis nebo mezinárodní smlouva, kterou je ČR vázána).

Fyzická osoba (běžný občan) potřebuje obvykle výpis z Rejstříku trestů kvůli prokázání své trestní bezúhonnosti pro zaměstnavatele nebo pro založení svého podnikání.

Výpis lze získat:

  • Osobní návštěvou sídla Rejstříku trestů v Praze ul. Soudní 1, 140 66 Praha 4 – kvůli frontě získáte výpis za 30 – 60 minut

Úřední hodiny: Po 7:30-17:30; Út 7:30-16:00; St 7:30-17:30; Čt 7:30-14:00; Pá 7:30-14:00

  • Prostřednictvím elektronické podatelny Rejstříku trestů (žadatel musí být držitelem elektronického podpisu, správní poplatek se platí na účet Rejstříku trestů) – zpracování do 30ti minut.

  • Prostřednictvím kontaktního místa veřejné správy (CzechPOINT) – zpracování do 30ti minut.

  • Podáním žádosti na dalších úřadech (městský či obecní úřad). V tomto případě získáte na úřadě tiskopis, který po vyplnění a ověření vaší totožnosti úředníci odešlou do Rejstříku trestů ke zpracování. Zpracování trvá 2-3 týdny a pro výpis si musíte dojít na úřad, kde jste vyplnili žádost.

  • V zahraničí je možné výpis z Rejstříku trestů získat prostřednictvím zastupitelských úřadů ČR.

Co k získání výpisu potřebujete:

  • platný doklad totožnosti (občanský průkaz, případně cestovní pas nebo průkaz o povolení pobytu cizince s rodným listem úředně přeloženým do českého jazyka)
  • vyplnit žádost (ne ve všech případech)
  • 100 Kč na zaplacení správního poplatku (od roku 2012; dříve byl poplatek stanoven na 50 Kč)

Výpis z Rejstříku lze vydávat i zplnomocněncům na základě úředně ověřené plné moci.


Komentáře