Budeme mít spotřební daň z vína?
Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) navrhnul zavedení spotřební daně z vína od roku 2013. Představa se zatím pohybuje na částce 10 Kč za litr. Zavedení spotřební daně u vína není prý jen otázkou získání dalších financí do státního rozpočtu, ale jedná se především o vyrovnávání dlouhodobých nerovností v daňovém systému. Protože jak možná nevíte, v České republice se v současnosti neplatí spotřební daň z vína.
Nápad ministra financí se nelíbí nejen vinařům, ale i Ministerstvu zemědělství (MZe). Pro státní rozpočet by podle MZe nebyl tento příjem zásadním a uškodil by českým vinařům. Malým vinařům by dokonce způsobila nová daň existenční problémy. Podle vinařů je spotřeba vína v ČR necelých 200 milionů litrů ročně. Stát by tak vybral asi dvě miliardy korun.
Zdražování vín by dále mohlo mít za následky vytvoření prostoru pro nelegální trh a daňové úniky. Mohlo by rovněž zvýšit nezaměstnanost na venkově a snížit turistiku.
Podle mluvčího MZe Jana Žáčka by došlo spíše ke zvýhodnění zahraničního levného vína. Spotřeba alkoholu v ČR klesá zejména v segmentu lihovin a piva, což právě způsobují zejména levná vína dovážená z Itálie a Španělska – import tvoří většinu spotřeby. Tuzemské likérky se proto snaží prosadit, aby ČR, stejně jako jiné dovozové země, spotřební daň na víno zavedlo. Oproti tuzemskému vínu je levné zahraniční víno navíc méně kvalitní, protože v sobě často obsahuje více alkoholu.
Zatánci spotřební daně z vína argumentují tím, že zavedení spotřební daně by platila i na dovezené víno, čímž by nebyli čeští výrobci znevýhodněni. S tím svaz vinařů nesouhlasí - v ostatních zemích, kde se víno vyrábí spotřební daň nemají. Nulová spotřební daň na víno je v Německu, Itálii, Španělsku, Rakousku, Maďarsku či Slovensku.
Závěrem je potřeba upozornit na jeden podstatný fakt, který uvedl Pavel Vajčner (ředitel tuzemské firmy Znovín Znojmo). Česká republika má oproti jiným zemím nevýhodu v tom, že její víno není známé ve světě, a proto je české vinařství důležité pouze pro tuzemský trh.