Minimální mzda je od ledna vyšší o 1200 Kč
Minimální mzda se od 1. ledna 2018 zvyšuje o 1200 Kč na 12 200 Kč. O této úpravě rozhodla vláda v srpnu loňského roku. Základní hodinová sazba hrubé minimální mzdy se zvyšuje z původních 66 Kč na 73,20 Kč. Za nejnižší mzdu v Česku pracuje zhruba 132 tisíc lidí.
O zvýšení minimální mzdy ministerstvo informuje veřejnost mj. prostřednictvím letáku, který je distribuován na jednotlivá pracoviště Úřadu práce ČR, krajské či finanční úřady.
„Zvýšením minimální mzdy chceme povzbudit všechny poctivě pracující a zároveň nezaměstnané motivovat k práci. Společnost potřebuje jasný apel, že se vyplatí pracovat, nikoli být doma a pobírat sociální dávky,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová.
Základní sazba hrubé minimální mzdy pro týdenní pracovní dobu 40 hodin činí tedy buď 73,20 Kč na hodinu nebo 12 200 Kč za měsíc. Minimální mzda jako nejnižší přípustná výše odměny za vykonávanou práci se týká všech základních pracovněprávních vztahů včetně dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr (kterými jsou dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti).
Česká legislativa (zákoník práce a nařízení vlády č. 567/2006 Sb.) stanovuje kromě minimální mzdy také nejnižší úrovně tzv. zaručené mzdy. Ty jsou odstupňovány podle složitosti, odpovědnosti a namáhavosti vykonávaných prací do osmi skupin. Nejnižší úroveň zaručené mzdy pro první skupinu prací je shodná s výší minimální mzdy.
Minimální mzda má ve světě více než stoletou historii. Česká republika patří k prvním zemím Evropy, kde se minimální mzda začala používat (od roku 1919) pro některé velmi málo placené profese. V době socialistického Československa byla spojována s prvními tarifními třídami mzdových stupnic. V letech 1950 a 1964 byly ratifikovány dvě základní úmluvy Mezinárodní organizace práce týkající se minimálních mezd (Úmluva č. 26 a Úmluva č. 99). Po rozdělení Československa obě úmluvy ratifikovala i Česká republika. Všeobecně závazná zákonná úprava minimální mzdy byla v ČR zavedena od roku 1991.