Vývoj daně z příjmů podniků ve světě a v ČR

Bohumila Sedlačíková , 27. January 2012 12:43 0 komentářů
Rubriky: Finance, Daně
Vývoj daně z příjmů podniků ve světě a v ČR

V roce 2001 se průměrná sazba daně ve světě pohybovala okolo 29,03 procenta, o deset let později zaznamenáváme pokles na 22,96 procenta. Podobně tento trend kopíruje Česká republika, kde se sazba této daně podle studie poradenské firmy KPMG snížila z 31 na 19 procent. Naproti tomu sazby daně z přidané hodnoty (DPH) ve světě i Evropě spíše stagnují, zatímco v ČR od počátku letoška snížená sazba DPH vzrostla z deseti na 14 procent.

Daň z příjmů právnických osob v České republice je na srovnatelné úrovni se zeměmi východní Evropy. Stejnou sazbu (19 procent) nalezeneme v Maďarsku, Polsku a na Slovensku. Nejvyšší sazbu (24 procent) má v regionu Bělorusko. Naopak nejnižší má Rumunsko s 16 procenty. V rámci Evropy má výrazně vyšší daň z příjmů právnických osob Malta (35 procent), Belgie (33,99 procenta) či Francie (33,33 procenta).

Celosvětově je daň z příjmů právnických osob s 55 procenty nejvyšší ve Spojených arabských emirátech a v Japonsku, kde firmy odvádějí 40,69 procenta. Na druhém poli extrému jsou státy, které mají nulovou sazbu této daně - například Bahamy, Bahrajn nebo Kajmanské ostrovy.

Oproti roku 2010 daň z příjmů právnických osob klesla v Americe a Asii, v Africe stagnovala. Evropa je jediným regionem, kde v průměru mírně vzrostla (z 19,98 na 20,12 procenta). "Tato data naznačují, že trend výrazného poklesu sazby daně z příjmů právnických osob, který byl pro minulou dekádu typický, je nejspíš u konce," uvedla k tomu Marika Konečná z KPMG ČR.

Průměrné hodnoty daně z přidané hodnoty jsou podle studie v posledních třech letech celosvětově poměrně stabilní. Většinou se pohybovaly kolem průměru roku 2011, který je 15,41 procenta. Podle Mariky Konečné se závislost vlád na příjmech z DPH zvyšuje, protože ve srovnání s daní z příjmů je DPH méně závislá na momentálních ekonomických vzestupech či pádech. "Je tudíž stabilnější, její příjmové základny jsou méně pohyblivé a její výběr v reálném čase zajišťuje pravidelný zdroj financí. Proto lze předpokládat, že současné zvýšení snížené sazby DPH v Česku z deseti na 14 procent nebude letos v případě ekonomických potíží poslední," míní Konečná.

V České republice je v současnosti základní sazba DPH na 20 procentech, snížená 14procentní sazba platí například pro potraviny, knihy, noviny a časopisy, služby veřejné dopravy či výstavbu sociálního bydlení. Od roku 2013 by se obě sazby DPH měly sjednotit na 17,5 procenta, premiér Petr Nečas i ministr financí Miroslav Kalousek však hovoří o možnosti jednotné sazby 19 procent.

Ve srovnání se státy východoevropského regionu je česká základní sazba DPH spíše nižší či průměrná. Stejnou má i Slovensko, Bulharsko a Bělorusko. Nejnižší, a to 18 procent, je v Rusku. Naopak ve zbytku východní Evropy je základní sazba DPH vyšší - v Polsku 23 procent, v Rumunsku 24 procent a v Maďarsku 25 procent.

Zdroj: ČTK


Komentáře