Europoslanci navrhují jednotný základ daně z příjmu pro firmy členských států
S výjimkou malých a středních firem by mělo být zdanění příjmů podle společného základu povinné pro všechny podniky v EU. Evropský parlament to odsouhlasil v nezávazné zprávě. O návrhu opatření budou nyní rozhodovat jednotlivé členské státy EU. Česká republika sjednocení daňového základu dlouhodobě odmítá.
Evropská komise sjednocení daňového základu navrhla již na jaře loňského roku. Firmy, které by se zapojili, by si mohly podat jen jedno daňové přiznání u jedné daňové správy v rámci EU. Základ daně firmy by pak byl rozdělen podle zvláštního vzorce mezi členské státy, ve kterých tento podnik provozuje svou činnost. Po přerozdělení základu daně by členské státy mohly zdanit svůj podíl vlastní sazbou daně z příjmu právnických osob. Členským státům EU by zůstalo svrchované právo stanovit sazbu daně z příjmů právnických osob.
Poslanci evropského parlamentu navrhují postupně přejít na jednotný základ zdanění příjmů pro všechny firmy. V první fázi by se společný postup vztahoval na evropské družstevní společnosti, které založili občané z různých členských států EU. Po pěti letech by měly malé a střední podniky možnost zvolit si, zda se chtějí do schématu zapojit.
Co tím europoslanci sledují? Chtějí zjednodušit administrativní zátěž a omezit možnost daňových úniků. Problémem celé „akce“ je ale naopak zvýšení zátěže pro firmy, které působí jen v jedné zemi, protože by musely přejít na jiný daňový systém (konstatoval eurokomisař pro otázky daní Algirdase Šemety).
Podle české europoslankyně Zuzany Roithové (bývalá ministryně zdravotnictví, v EP je od roku 2004) bude návrh platit jen v těch zemích EU, které o něj projeví zájem. Země, které se navrženými změnami nemusí řídit, návrh pravděpodobně zablokují.
Zdroj: ČTK