Co brání vysokoškolákům v podnikání?
Počet vysokoškolských studentů, kteří si při studiu přivydělávají roste. Přibližně polovina studentů by chtěla podnikat, ale jen nepatrná část z nich se k podnikání odváží. Hlavní zábranu vidí v nedostatku peněz a zkušeností. Podle průzkumu mobilního operátora v rámci soutěže o podnikatelský Nápad roku prý školy podnikavost u studentů příliš nepodporují, vychovávají spíše zaměstnance.
"Po studiích chce podnikat 45 procent studentů, v praxi má však předpoklady svůj podnikatelský sen nakonec uskutečnit maximálně třetina z nich. Nejčastěji se do podnikání nepustí kvůli obavám z neúspěchu, ztráty vlastních či rodinných financí. Většině však chybí také zkušenost," uvedl zakladatel soutěže Martin Kešner.
V online dotazníku, do něhož se minulý měsíc zapojilo 562 studentů z univerzit v Praze, Brně a Hradci Králové, uvedlo skoro 35 procent z nich, že nejvíc by jim v začátcích podnikání pomohly rady a vedení od zkušeného podnikatele. Na 28 procent by pak uvítalo hlavně peníze na rozjezd vlastního projektu, 16 procent by si přálo hlavně zviditelnění svého podnikání v médiích. Jako nedůležité se ukázaly prostory pro samotné podnikání, které by ocenila jen dvě procenta dotázaných. Devíti procentům by prý pomohly cenově zvýhodněné služby a poradenství.
Studenti také uvedli, že k podnikavosti je moc nevedou ani ve škole. Podle 68 procent dotázaných školy vychovávají spíš zaměstnance než podnikatele, na 61 procent si také myslí, že studium není dostatečně propojené s praxí.
Průzkum ale také ukázal, že ačkoliv studenti o podnikání mluví, jen 64 procent zájemců o podnikání má nějaký podnikatelský nápad a necelých 17 procent pak má sepsaný podnikatelský záměr. Ten je přitom pro začátek nezbytný.
"Studenti si často myslí, že ideální doba pro zahájení podnikání nastává až po ukončení studia. V praxi je však tomu přesně naopak. Převážná část úspěšných podnikatelů začala realizovat své nápady již během studia na škole, kdy ještě nebyli tolik zatíženi finančními či jinými závazky a mohli si dovolit snáze podstoupit různá rizika," myslí si Kešner.
V praxi ale studenti místo podnikání spíš brigádničí. Přivýdělek při studia přiznalo přes 62 procent vysokoškoláků. Z toho více než polovina pracuje na dohodu, přes 23 procent formou hlavního nebo vedlejšího úvazku a pětina sama podniká.
Zdroj: ctk.cz
Čtete také: