Ach ty spamy?
Téměř denně jsou naše internetové schránky zavaleny nevyžádanou poštou, takzvanými spamy. Název je odvozen od značky amerických konzerv lančmítu jako zkratka slov spiced ham – okořeněná šunka.
Existence spamu je delší nežli internet sám. První zmínka o něm pochází již z poloviny 19. století, kdy telegrafická firma Western Union povolila rozeslání zpráv do více destinací.
Spam a zákon
V České republice platí od 7. září 2004 Zákon o některých službách informační společnosti (č. 480/2004 Sb.), který problematiku spamu upravuje a vyžaduje prokazatelný souhlas příjemce zprávy. Dohledem nad dodržováním zákona byl pověřen Úřad pro ochranu osobních údajů. Zákon byl postupně novelizován v letech 2005, 2006, 2007 a 2011.
Zákon definuje spam jako obchodní sdělení, což jsou všechny formy sdělení určeného k přímé či nepřímé podpoře prodeje zboží či služeb nebo image podniku fyzické či právnické osoby. Obchodní sdělení může tedy prodejce zaslat pouze v případě, když je adresátem jeho zákazník, který zasílání v minulosti neodmítl. Ovšem spamem již podle zákona není například e-mail ve tvaru „Otevřete si www.obchodni-nabidka.cz“, a dále následují politická či náboženská sdělení. Zařazením České republiky do EU přineslo v boji proti spamu tu výhodu, že je možné postihnout odesílatele obchodního sdělení i v případě, že firma či subjekt sídlí v některé ze zemí EU. Ovšem z jiných částí světa je vymáhání práva složitější a prakticky nemožné.
Odkud přicházejí a co s nimi?
E-mailové adresy jsou do spamových databází získávány zejména pomocí robotů. Ty procházejí webové stránky, sbírají e-mailové adresy či vše, co se tak tváří. Líbí se jim posloupnost písmen, číslic, pomlček, teček, zavináče atd. Robot získává informace rovněž sledováním odpovědí ze vzdálených SMTP serverů, kde jsou adresy složeny obvyklým způsobem (jména, přezdívky, oblíbené názvy, atd.). Tyto adresy jsou proto ve větším ohrožení. Abychom se lépe ochránili, je vhodné, pak píšeme-li e-mailou adresu na webovou stránku, ji opsat nějakým jiným způsobem – například xjméno@domena.cz.
E-mailové adresy pro databáze na rozesílání spamu můžou být získávány také pomocí virů. Je proto vhodné mít počítač proti virům dobře zabezpečený. Na adresy, u kterých máme na spam podezření, by se nemělo žádným způsobem reagovat a neklikat na žádný z odkazů v e-mailu obsažených. Tím jen upozorníme, že je adresa funkční. Adresy odesílatelů, ze kterých spamy přicházejí, mohou být falešné a velmi často se mění. Je proto vždy dobré zvážit, zda je nutné svoji soukromou e-mailovou adresu určitému subjektu poskytnout, neboť nikdy nelze vyloučit její zneužití.